Premium US Made Vertical Slat Wood Bar Stool With Arms
| Fully made in the USA from raw lumber to finish product |
|---|
| Tested for strength to meet applicable ANSI/BIFMA requirements |
| Built with superior mortise and tenon style construction with high pressure hydraulic press for ultimate support |
| Comes with the option of a solid wood seat or a US made padded seat |
| Commercial grade bar stool with limited lifetime warranty |
| Fitted with floor protecting nylon glides |
| Matching chair available |
| SKU | RFC-US-205-BS-AR |
|---|---|
| Weight | 35 lbs |
| Height | 42 1/4" |
| Depth | 20" |
| Width | 22" |
| Country of Manufacture | USA |
| Style | Vertical Slat |
| Usage | Indoor |
| With Arms | Yes |
| Warranty | 1-Year |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Seat Material | Padded Fabric, Padded Vinyl, Wood |
| Frame Material | Wood |
| BIFMA Certified | Yes |
| Wood Specie | Beech |
The Premium Vertical Slat Wood Bar Stool with Arms is proudly made in the USA and built for demanding commercial use. Designed for lasting comfort and strength, it features supportive armrests that provide added stability and a more relaxed seating experience for guests. The solid wood frame is crafted with mortise and tenon construction for superior durability, while reinforced joints with corner blocks and heavy-duty L brackets add extra strength, helping this bar stool stand up to daily use in high-traffic restaurant and bar environments.
The bar stool comes in 8 premium finishes by Sherwin Williams and customers can choose either a solid wood, or an American made padded seat upholstered in vinyl or fabric. The bar stool is popular in bars, bistros and restaurants nationwide.