Tesoro Diamond Back Premium Bucket Bar Stool with Arched-Oval Frame
| Distinctive 14-gauge heavy duty Arched-Oval Frame, featuring a chrome plated footrest that enhances structural integrity |
|---|
| Available in a choice of vinyl colors |
| The bucket seat comes in two quick ship colors |
| Premium vinyl upholstery is rigorously tested to withstand 200,000 double rubs |
| Custom upholstery options are available for a longer lead time - call for more information |
| Designed with a flex-back that adapts to your support needs |
| Superior swivel mechanism offers smooth, reliable movement |
| Protective glides included to prevent scratches and scuffing on all types of surfaces |
| Seat Height: 31" |
| Seat Dimensions: 19 1/2" W x 19 1/2" D. Thickness: 6" |
| SKU | RFC-806-302-BS |
|---|---|
| Weight | 42 lbs |
| Height | 51 1/4" |
| Depth | 24" |
| Width | 21 3/4" |
| Country of Manufacture | Imported |
| Padded Back | Yes |
| Usage | Indoor |
| Style | Bucket |
| Swivel Seat | Yes |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Warranty | 1-Year |
| Frame Material | Metal |
| Seat Material | Padded Vinyl |
Built for comfort and durability, the Tesoro Diamond Back Premium Bucket Bar Stool is well suited for active casino and bar environments. The frame is constructed with our distinctive arched-oval design and includes a chrome plated footrest for lasting support as well as a 360-degree swivel mechanism that ensures guests miss none of the action. The diamond stitched seat and backrest offers a detailed, tailored look. Upholstered in premium vinyl tested to 200,000 double rubs, it stands up to heavy daily use. The molded foam bucket seat and flex back provide ergonomic support, encouraging extended seating. A selection of vinyl colors allows for use across diverse décor styles, while protective floor glides help to prevent scratches and scuffs.